/BIBLIOTEKA
BIBLIOTEKA2023-12-19T14:25:37+01:00

Bibliotekarz: Anna Andrzejczak

Godziny pracy biblioteki

Poniedziałek 7.45 – 12.45
Wtorek 8.00- 14.00
Środa 7.45-15.45
Czwartek 9.30 – 15.30
Piątek  9.00 – 15.00

Anna Andrzejczak

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.” na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła uzyskała wsparcie finansowe w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025.” na zakup książek i elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

Święta z poezją – Wieczorek Mikołajkowy

W piątkowy wieczór 15.12.23 w ZST odbyło się świąteczne spotkanie Mikołajkowe połączone z poezją i kolędą. Wszyscy mieliśmy okazję posłuchać wierszy oraz pieśni w wykonaniu uczniów naszej szkoły. Uczniowie śpiewali, czytali wiersze, grali na instrumentach, przygotowali scenografię i obsługiwali technicznie. Nasze spotkanie uświetnili swoją obecnością Rodzice, Uczniowie, Przyjaciele i Nauczyciele.
Dziękujemy za obecność, poezję i świąteczną atmosferę.

„Zwiedzanie Biblioteki”

Uczniowie ZST odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Śremie. Panie bibliotekarki zapoznały uczniów z działalnością biblioteki, pracą bibliotekarza oraz ze zgromadzonym księgozbiorem. Uczniowie poznali również bogatą ofertę edukacyjno-kulturalną placówki.

„Zakładka do książki”

W naszej szkole odbył się konkurs na wykonanie zakładki do książki. Do biblioteki wpłynęły piękne prace konkursowe. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy ciekawych pomysłów i dziękujemy za wykonane prace. Wyróżnieni uczniowie otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe zakupione w ramach NPRCz.

Recykling książek

Coraz bliżej święta…. Z tej okazji uczniowie podczas warsztatów prowadzonych przez bibliotekarza szkolnego przygotowali ozdoby świąteczne wykorzystując do tego stare książki i gazety. Prace uczniów ozdobią korytarze szkolne.

Konkurs o Hipolicie Cegielskim

Jak co roku w naszej szkole odbył się konkurs wiedzy o Hipolicie Cegielskim. Uczniowie klas pierwszych na lekcjach bibliotecznych zostali zapoznaniu z biografią patrona szkoły. Następnie przystąpili do konkursu. Nagrody książkowe zostały zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!!!

Święta z książką!
Książki zakupione w ram NPRCZ czekają na Was. Przyjdź do biblioteki i znajdź coś dla siebie.
Biblioteka szkolna zaprasza.

Być Poetą…2023/2024

Młodzież Zespołu Szkół Technicznych wzięła udział w XVIII Powiatowym Konkursie Jednego Wiersza, który co roku organizowany jest przez Bibliotekę Publiczna w Śremie. W konkursie uczestniczyły dzieci i młodzież z terenu powiatu śremskiego. Nadesłano 79 wierszy. Komisja Konkursów przyznała nagrody i wyróżnienia. Uczennica naszej szkoły Julia Nadalona zdobyła III miejsce a Jakub Andrzejczak wyróżnienie. Koordynatorem działań w naszej szkole była pani A. Andrzejczak. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Nowości 
Do biblioteki dotarły nowości zakupione w ramach NPRCz 2.0. Tym razem nasze zbiory powiększyły się o książki o tematyce historycznej, książki obyczajowe, kryminalne, biografie, psychologiczne oraz lektury z j. polskiego.
W ramach programu do naszej biblioteki zakupiliśmy również laptopa.
Książki zostały już włączone do księgozbioru. Zapraszamy czytelników do biblioteki. Miłej lektury!
Promocja czytelnictwa
W Zespole Szkół Technicznych każdy uczeń oraz przedstawicciel grona pedagogicznego ma możliwość podziwiać wystawy tematyczne mające na celu popularyzację literatury i jej twórców. W dobie wszędobylskich mediów i odchodzenia od papierowych wersji książek jest to dowód na to, że nie wszyscy zapomnieli o istotnej roli czytania w naszym życiu.
Z kolei w bibliotece Pani Anna Andrzejczak przygotowała dla wszystkich kącik literacki z twórczością uczniów. Czasami warto odkurzyć wiersze pisane do szuflady i podzielić się swoim talentem z rówieśnikami.
Spotkanie z poetą
Uczniowie ZST uczestniczyli w spotkaniu poetyckim „Igraszki ze słowem”, które odbyło się w Bibliotece Publicznej w Śremie. W tym roku gośćmi spotkania byli nie tylko poeci z Polski ale również z Ukrainy. Dziewczyny z kl. 3LF miały przyjemność porozmawiać o poezji i nie tylko z p. Oleksadr IIchenko oraz Andrzejem Dębkowskim. Panowie zapoznali nas ze swoją twórczością literacką. Nie obyło się bez pytań. Na koniec spotkania zrobiono pamiątkowe zdjęcie.
Lekcja Biblioteczna
Młodzież ZST uczestniczyła w lekcji bibliotecznej, która odbyła się 25 października w bibliotece Raczyńskich w Poznaniu. Uczniowie podczas warsztatów ćwiczyli korzystanie katalogu elektronicznego oraz zwiedzili gmach główny biblioteki.
Czytanie jest cool
Lekcja biblioteczka klasy 1f miała dzisiaj miejsce poza murami szkoły. Pani Anna Andrzejczak wraz z uczniami wybrała się do Śremskiej Biblioteki Publicznej. Tam, dzięki uprzejmości pracowników, goście zostali zapoznani z poszczególnymi działami i rozmieszczeniem księgozbioru. Na zakończenie, osoby chętne założyły karty czytelnika i wypożyczyły książki. Pozostaje Nam życzyć miłej lektury. A jaka pora roku sprzyja czytaniu bardziej niż jesień?

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

W 2023 roku Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania przypada na piątek 29 września . Jest to jedno z tych wydarzeń w kalendarzu świąt nietypowych, które są zarówno przyjemne jak i pożyteczne. Uczniowie naszej szkoły dołączyli do akcji podczas lekcji języka polskiego i wraz z Panią Agnieszką Liebich-Karczewską i Karoliną Karolak odczytali fragmenty klasyków polskiej literatur, pamiętając przy tym o zasadach retoryki.

NARODOWE CZYTANIE
W sobotnie popołudnie w Bibliotece Publicznej w Śremie odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. W akcje wspólnego czytania włączyliśmy się również My. ZST reprezentował uczeń klasy 1B Jakub Andrzejczak, który odczytał fragment utworu E. Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

Wakacje z książką!!!
Do czytania zachęcamy również w wakacje. Jest to doskonały czas na nadrobienie zaległości książkowych. Przyjdź do biblioteki i wypożycz książkę na wakacje.

Roczny ranking czytelnictwa w ZST – podsumowany
Biblioteka szkolna z przyjemnością ogłasza, że najwięcej książek wypożyczyła klasa 3e.
W indywidualnym rankingu wyróżnienie otrzymuje Julia Sikorska.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywny rok.

Poczytajmy najmłodszym – cała Polska czyta dzieciom

Wolontariuszki z ZST udały się do przedszkola, gdzie w towarzystwie Pań przedszkolanek zapoznały dzieci z fragmentami bajek o Kici Koci, następnie był czas na wspólne zabawy i odpowiadanie na pytania dzieci.

Zostań w domu – czytaj książki.   

Drodzy uczniowie zachęcam was do korzystania z zasobów on-line dostępnych w  bibliotekach cyfrowych.
Biblioteki cyfrowe,  wirtualne muzea to miejsca dostępne całą dobę.

Wybór legalnych źródeł darmowych e-booków i audiobooków:

 1. Cyfrowa Biblioteka Narodowa Polona – www.polona.pl –  oferuje unikatowe polskie książki, rękopisy, stare druki, czasopisma, grafiki, rysunki i fotografie, mapy     i atlasy, nuty, ulotki i odezwy, wydawnictwa konspiracyjne okresu II wojny światowej.
 2. Wolne lektury – www.wolnelektury.pl – udostępnia lektury szkolne, umożliwia wyszukiwanie według gatunków i motywów literackich.  Lektury są uzupełnione o komentarze. (niektóre w mp3 – do odsłuchania)
 3. Lubelska Biblioteka Staropolska – www.staropolska.pl– portal naukowo-edukacyjny poświęcony dawnej literaturze polskiej. Gromadzi i udostępnia opracowania na temat historii, filozofii, religii i sztuki w dawnej Polsce, kultury starożytnej i biblijnej, europejskiego średniowiecza, renesansu i baroku.
 4. Repozytorium Cyfrowe Filmoteki Narodowej – www.repozytorium.fn.org.pl – można tam znaleźć wiele ciekawych starych kronik, filmów fabularnych i animacji.

Patroni roku 2020 ustanowieni przez Sejm:

 • Jan Paweł II –  poeta i poliglota, pedagog, filozof historii, mistyk. 18 maja będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II,
 • Stanisław Żółkiewski –  pisarz ,wybitny wódz, hetman wielki koronny.
 •  Roman Ingarden –był jednym z najwybitniejszych polskich filozofów. W 2020 roku przypada 50. rocznica śmierci.
 • Leopold Tyrmand –wybitny pisarz, dziennikarz i publicysta. Jego utwory nadal cieszą się dużą popularnością.

2020 rok będzie także rokiem Bitwy Warszawskiej 1920 roku i Zaślubin Polski z morzem w Pucku w jej 100. rocznicę.

Drodzy uczniowie specjalnie dla Was w zakładce „zagadka literacka” sukcesywnie będą pojawiać się nowe fragmenty utworów literackich. Proszę o podanie numeru zagadki i tytuł książki z jakiej pochodzi fragment. Odpowiedzi proszę przesyłać do mnie przez e – dziennik . Osoby które najczęściej udzielą poprawnej odpowiedzi otrzymają jak się spotkamy  w szkole zestaw gadżetów  szkolnych. Życzę powodzenia i miłej zabawy 🙂 

Zagadka 1

„Skrzynka bez zawiasów, klucza i pokrywy,

Lecz złocisty w środku skarb kryje prawdziwy,

– wyrecytował, aby zyskać na czasie, póki nie wymyśli czegoś naprawdę trudnego. To pytanie wydało mu się strasznie łatwe, choć zwykle formułowano je nieco inaczej. Tymczasem dla …. Okazało się twardym orzechem do zgryzienia. Stwór posykiwał cicho,  prychał i mamrotał, ale nie odpowiadał.”

Dziękuję za odpowiedzi, które od Was otrzymałam. Czas na kolejną zagadkę.
Napiszcie z jakiej książki pochodzi cytat i kto wypowiada to słynne zdanie.
Powodzenia:)

Zagadka 2
-„Kończ waść !, wstydu oszczędź!”

Dziękuję za odpowiedzi, które od Was otrzymałam. Czas na kolejną zagadkę.
Napiszcie z jakiej książki pochodzi cytat. Powodzenia.

Zagadka 3

„Jeśli nie chcesz mojej zguby,
Krokodyla daj mi luby!”

Zagadka 4

„Mój ci jest ! mój ci jest!”

Zagadka 5

Z jakiego utworu pochodzi ten cytat:

„ I wtedy mógłbym rzec: trwaj chwilo,
o chwilo, jesteś piękną!”

Zagadka 6

„Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”

Zagadka nr 7

„Goście weszli w porządku i stanęli kołem;

Podkomorzy najwyższe brał miejsce za stołem;

Z wieku mu i z urzędu ten zaszczyt należy

Idąc kłaniał się damom, starcom i młodzieży.”

Zagadka nr 8

„Marionetki!… Wszystko marionetki!… Zdaje im się, że robią, co chcą, a robią tylko, co im każe sprężyna, taka ślepa jak one…”

Drodzy uczniowie!
Biblioteka szkolna zaprasza po lektury i ciekawe książki. Angażujcie się w konkursy szkolne czekają na Was interesujące nagrody książkowe.
Roczny ranking czytelnictwa w ZST – podsumowany 2022/2023
Biblioteka szkolna z przyjemnością ogłasza, że najwięcej książek wypożyczyła klasa 3e.
W indywidualnym rankingu wyróżnienie otrzymuje Julia Sikorska
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za aktywny rok.

ŁAMIGŁÓWKA LEKTUROWA – Którego wyrazu brakuje w tytule książki?

Zachęcam do jej rozwiązania.

 1. Jane Austen – ……… i uprzedzenie
 2. Emily Bronte -………. Wzgórza
 3. Honore de Balzac –Ojciec ………..
 4. William Golding –Władca ……….
 5. George Orwell –Rok …………
 6. Fiodor Dostojewski –………… i Kara
 7. Joseph Conrad –  …….. ciemności
 8. Louisa May Alcott -……. kobietki
 9. Olga Tokarczuk – ……. Jakubowe
 10. Helen Fielding –  Dziennik ……………..
 11. Rick Yancey – …………. Fala
 12. ark Twain – Przygody …………..
Konkurs „Święta z książką”
I miejsce ex aequo:
Oliwia Dutkiewicz i Julia Nadolna

Szkolny konkurs pt. „Zakładka do książki”

W Zespole Szkół Technicznych im. H. Cegielskiego w Śremie odbył się szkolny konkurs pt. „Zakładka do książki”.

Dziękuję wszystkim za udział i wykonane zakładki.

Zapraszam do obejrzenia prac.

Biblioteka poleca

Wakacje z książką!!!
Do czytania zachęcamy również w wakacje. Jest to doskonały czas na nadrobienie zaległości książkowych. Przyjdź do biblioteki i wypożycz książkę na wakacje.

Nowości w Bibliotece ZST

Warto wypożyczyć

Książki polecane przez uczniów ZST :

 1. Tamte dni, tamte noce
 2. Znajdź mnie. Tamte dni, tamte noce. Tom 2.
 3. Zawsze i na zawsze
 4. Może tym razem
 5. Zawiadowcy
 6. Nasz ostatni dzień
 7. Niewidzialne życie
 8. Książki autorów: Stefanie Stahl i Johna Graya
 9. After Anna Todd
 10. Never Never
 11. Niezgodna
 12. Do wszystkich chłopców których kochałam
 13. Papierowe miasta
 14. Mleko i miód
 15. Droga szamana
 16. Miasteczko darkmood
„Małe kobietki”
Małe kobietki to klasyka literatury amerykańskiej. Główne bohaterki to siostry March. Meg, Jo, Beth oraz Amy wraz z matką żyją bardzo skromnie. Ich ojciec wyjechał na wojnę.
Historia dziewczyn jest bardzo ciekawa i wciągająca. Autorka powieści pisze o miłości, przyjaźni, poświęceniu i cierpieniu.
Zachęcam Was do przeczytania tej pięknej powieści oraz do obejrzenia filmu.

„Kółko się pani urwało”

Zabawna powieść kryminalna Jacka Galińskiego, która nie raz Cię zaskoczy. Główna bohaterka Zofia Wilkońska jest starszą panią, która prowadzi prywatne śledztwo. Jak sobie poradzi? Czy wpadnie w kolejne kłopoty? O tym dowiecie się czytając pierwszy tom serii „Kółko się pani urwało”.

„Komórki się pani pomyliły”
„Komórki się pani pomyliły”- II tom przygód Zofii Wilkońskiej to pełna humoru komedia kryminalna, która rozbawi Was do łez. Starsza pani nie zamierza siedzieć w domu. Ponownie przeprowadza prywatne śledztwo i poznaje świat mafii. Jak skończy się ta historia? Sprawdźcie sami i odkryjcie zaskakującą prawdę.

„Złodziejka książek” 

okładka książki złodziejka książek

Światowy bestseller autorstwa Markusa Zusaka. Akcja powieści toczy się w trakcie wojny.  Główną bohaterką jest mała dziewczynka, która trafia do rodziny zastępczej. Mieszka na przedmieściach Monachium i tam właśnie poznaje małego Żyda, którego jej zastępcza rodzina ukrywa w piwnicy. Oprócz przyjaźni z chłopcem Liesel pocieszenie znajduje w czytaniu skradzionych książek.

Na podstawie książki powstał film o tym samym tytule.

Polecam!!!

Zapraszam do zapoznania się z twórczością literacką uczniów z Zespołu Szkół Technicznych w Śremie.
Życzę miłej lektury !

Tomik

This website uses cookies and third party services. Ok