//Wycieczka kulturowa do Baeza.

Baeza – miasto w Andaluzji (południowa Hiszpania), w prowincji Jaén, od 2003 roku wraz z pobliską Úbedą na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO; uchodzi za perłę architektury renesansowej; ok. 15 tys. mieszkańców.

Najważniejsze zabytki

Katedra Santa Maria
renesansowa Katedra Santa María, według projektu przebudowy (1567) wcześniejszego meczetu przez Andrésa de Vandelvira. Pozostałości meczetu można dostrzec w cokole dzwonnicy i krużganku. Capilla Sagrario oddzielona jest od kościoła bogato zdobioną kratą wykonaną przez Bartolomeo de Jaén renesansowy Palacio de los Marquesos de Jabalquinto z fasadą w stylu izabelińskim. Wzniesiony przez Juana Guasa[2] na zlecenie Alfonsa de Benavides Manrique, kuzyna Ferdynanda III Świętego.
Antigua Universidad
arabska Torre de los Aliatares
Ayuntamiento, czyli ratusz w stylu plateresco
Plaza del Pópulo, przy którym znajdują się Casa del Pópulo (1535-1540, dawna siedziba sądu, aktualnie siedziba informacji turystycznej), Puerta de Jaén z 1526 roku i Antigua Carniceria (stara rzeźnia) z 1550 roku oraz Fuente de los Leones – fontanna z czterema lwami leżącymi u stóp rzeźby kobiety, według legendy przedstawiającą żonę Hannibala.

 

 

2020-02-28T22:11:52+01:00

Informacje kontaktowe

ul. Stanisława Staszica 3,
63-100 Śrem

Phone: 61 28 37 635

Ostatnie wpisy

Powered by FRESHgroup
Agnieszka Siatecka
This website uses cookies and third party services. Ok