//Uroczystość „13 października 2021 – Katyń Zachodu – III Marsz Pamięci”

Wielkopolski Kurator Oświaty gorąco zachęca uczniów i nauczycieli szkół z terenu Wielkopolski do udziału w uroczystości „13 października 2021 r. – Katyń Zachodu w Lasach Palędzko-Zakrzewskich – III Marsz Pamięci”.

Częścią historii Wielkopolan okresu II wojny światowej są niemieckie zbrodnie w lasach Palędzko-Zakrzewskich stanowiące element Operacji Tannenberg – pozbycia się polskiej warstwy przywódczej Narodu Polskiego, aby tzw. „Kraj Warty” na zawsze pozostał w rękach niemieckich.

W bezimiennych grobach, w lasach pomiędzy Zakrzewem, Palędziem i Dąbrówką, spoczywa od 5000 do nawet kilkunastu tysięcy ofiar zbrodni niemieckich z II wojny światowej. Dziś wiedzie tamtędy „Szlak Pamięci” i to właśnie nim przejdzie III Marsz Pamięci „Katyń Zachodu w Lasach Palędzko-Zakrzewskich”.

Przedsięwzięcie jest objęte patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Wojewody Wielkopolskiego i Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Współorganizatorami są: Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, Gmina Dopiewo, Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Poznaniu, Wojewódzkie Muzeum Martyrologii w Poznaniu, Agencja Mienia Wojskowego Oddział w Poznaniu, Towarzystwo Dowbora Muśnickiego w Lusowie.

W związku z tą ważną rocznicą zostały opracowane materiały dydaktyczne dla uczniów oraz nauczycieli, m.in. scenariusze lekcji, gra terenowa i in. Autorką materiałów jest pani Małgorzata Rogal Dropińska – nauczyciel historii i wicedyrektor ZSP w Dopiewie. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu przygotowuje również specjalną aplikację na telefon „Action Track”, która umożliwi samodzielne poruszanie się po Miejscach Pamięci w Lasach Palędzko – Zakrzewskich.

Ciekawym tematem towarzyszącym tegorocznej inicjatywie są „Losy mojej Rodziny w okresie II wojny światowej”.

Marsz rozpocznie się o godzinie 12:00 przy mogile duchownych w Zakrzewie (program uroczystości w załączonym plakacie).

Koordynatorem przedsięwzięcia jest p. Zofia Dobrowolska – Prezes Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca – Sami Swoi, tel. 502 688823, adres e-mail Z.Dobrowolska@interia.eu

2021-10-11T13:37:06+02:00

Informacje kontaktowe

ul. Stanisława Staszica 3,
63-100 Śrem

Phone: 61 28 37 635

Ostatnie wpisy

Powered by FRESHgroup
Agnieszka Siatecka
This website uses cookies and third party services. Ok