//Są wydarzenia, o których trzeba pamiętać!

 

Są wydarzenia, o których trzeba pamiętać!

W tym roku przypada 80 rocznica ludobójstwa w Katyniu. Od 2007 roku 13 kwietnia wspominamy tę zbrodnię. Tegoroczne obchody są szczególne, nie tylko ze względu na okrągłą rocznicę, ale przez pandemię, która zmieniła ich bieg. Oficjalnych obchodów nie ma, ale Komendant, Dowódca oraz przedstawiciel całej kompanii Korpusu Kadetów przy Zespole Szkół Technicznych w Śremie złożyli kwiaty przed pomnikiem pamięci ofiar katyńskich w Parku Odlewników Śremskich. A wszystko po to, aby nie zaginęła pamięć o rozstrzelanych oficerach Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszach państwowych. Złożenie kwiatów było możliwe dopiero 20 kwietnia po złagodzeniu przepisów. Dla przypomnienia – na
przełomie kwietnia i maja decyzją najwyższych władz ZSRR rozstrzelanych zostało 21 tys Polaków, pochowanych w bezimiennych, masowych mogiłach głównie w Katyniu oraz Miednoje. Mord odkryli Niemcy, po czym 13 kwietnia 1943 roku opublikowali informacje o odkryciu zbrodni. Dopiero w 1990 roku ZSRR przyznało się do tego ludobójstwa, uznając to za jedną z tragiczniejszych zbrodni wojennych.

2020-04-23T12:41:27+02:00

Informacje kontaktowe

ul. Stanisława Staszica 3,
63-100 Śrem

Phone: 61 28 37 635

Ostatnie wpisy

Powered by FRESHgroup
Agnieszka Siatecka
This website uses cookies and third party services. Ok