//Co daje czytanie książek?

Praca konkursowa ucznia Tobiasza Brukiewicza

Co daje czytanie książek?
Co daje czytanie książek? po co je czytać? Według badań czytanie książek ma wiele pozytywnych aspektów psychologicznych a także zdrowotnych. W serii krótkich artykułów postaram się wam w miły i przyjemny sposób przedstawić zalety czytania książek.
1. Czytanie poprawia pamięć. Powieści które czytamy mają zbawienne działanie na nasz mózg. Im więcej czytamy tym szybciej zapamiętujemy dane informacje oraz łatwiej przyswajamy wiedzę.
2. Czytanie zmniejsza stres!!! Szkoła, zadania domowe, sprawdziany, lekcje matematyki którą tak kochamy ;-). To wszystko podnosi poziom stresu, a on w dużych ilościach nie działa pozytywnie na nasz organizm. Czytanie obniża poziom stresu i to w rekordowo krótkim czasie! Działa szybciej niż słuchanie muzyki, spacer czy odpoczynek nad filiżanką herbaty. Wystarczy sześć minut czytania, a nasz poziom stresu spada o dwie trzecie.
3. ,, Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona” tak Albert Einstein wypowiedział się o wyobraźni. A co lepiej kształtuje wyobraźnie jak nie książka. Czytając książki widzimy litery, słowa i zdania opisujące wydarzenie, czynność, moment, przez to pobudzamy nasz mózg do tego aby zwizualizować daną sytuacje.
4. Poprawia koncentracje. Czytanie powieści w której zawarte jest wiele szczegółów które należy zapamiętać wymaga od nas dużego skupienia przez dłuższy czas co w znacznym stopniu poprawia naszą koncentracje.
5. Wzbogaca zasób słownictwa. Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów.
6. Stymuluje mózg. Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
7. Zwiększa zdolności analityczne oraz poprawia logiczne myślenie. Czytanie powieści detektywistycznych, kryminałów oraz książek przygodowych wyzwala w nas ciekawość i chęć wyprzedzenia fabuły oraz prób przewidzenia dalszych wydarzeń. Do tego trzeba poskładać wszystkie elementy w całość co stymuluje nasz mozg.
8. Im więcej czytasz, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej i ortograficznej.
9. Kształtuje światopogląd. Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.
10. Na sam koniec naszej serii najważniejsza rzecz którą dają nam książki – wiedza.

Najciekawsze tytuły i ich krótki opis
1. Powieści fantasy:
-,,Hobbit, czyli tam i z powrotem ‘’ oraz jego kontynuacja ,,Władca pierścieni’’ – autor J.R.R Tolkien
zarówno „Hobbit”, jak i „Władca Pierścieni” powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi skandynawskich mitów i staroangielskich legend, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy.
Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat powieści niezmiennie zachwyca czytelnika.
– seria książek z cyklu ,,Opowieści z Narnii’’ autor C.S. Lewis
opowiada historie dzieci przenoszących się do magicznej krainy zwanej Narnią po to aby pomóc lwu Aslanowi w zażegnaniu panującego tam kryzysu , wyjątkiem jest tu ,,koń i jego chłopiec’’.
– ,,20.000 mil podmorskiej żeglugi’’ autor Juliusz Verne
Jest to druga książka z wielkiej trylogii Verna oczywiście polecam zapoznać się z całą ale to ona przypadła mi najbardziej.
Kapitan Nemo ratuje życie profesora Aronnaxa zabierając go na swoją łódź podwodną pod jednym wszakże warunkiem – profesor i jego towarzysze będą biernie posłuszni rozkazom kapitana i nigdy już nie zejdą na stały ląd. W zamian poznają skrywane głęboko tajemnice mórz i oceanów. Resztę opowieści musicie poznać sami.

2. Książki popularnonaukowe:
– ,,Małe wielkie odkrycia” autor Steven Johnson
Nie spadające jabłko czy facet wrzeszczący „Eureka!”. Wielkie odkrycia nie są zwykle efektem pojedynczego olśnienia, tylko wynikiem powolnego gromadzenia się drobiazgów, które prowadzą do przełomu. A Steven Johnson opowiada o tym tak, że noc na czytaniu upływa niepostrzeżenie.
– ,,Teoria zła” autor Simon Baron-Cohen
Czytanie tej książki jest trochę jak oglądanie fascynującego horroru, którego finał w zasadzie boimy się poznać. Opowieści o tym, jak rodzi się zło, było już wiele. Ale tutaj docieramy do gołego sedna okrucieństwa, które czai się w ludzkim mózgu.
– ,,Włam się do mózgu’’ Radosław Kotarski
Moim zdaniem najbardziej przydatna książka na tej liście dzięki niej poznacie jak się uczyć żeby się nauczyć. Sam stosuje niektóre metody które, bardzo łatwo wprowadzić w życie, kiedyś aby nauczyć się na sprawdzian poświęcałem około godziny teraz zajmuje mi to od 30-20 min. Książkę polecam każdemu kto ma problemy z nauką.
– ,,Historia bez cenzury’’ Wojciech Drewniak
Autor kanału historycznego na Youtube. Tym razem w wersji papierowej przedstawia w zabawny i przyjemny sposób ciekawe fakty historyczne.

3. Książki grozy:
– każdy fan horrorów i filmów grozy na pewno kojarzy filmy takie jak ,,to’’, ,,lśnienie’’ czy ,, zielona mila’’ wszystkie te rewelacyjne filmy oparte są na jeszcze lepszych książkach autorstwa Stephen’aKing’a który został okrzyknięty mistrzem horrorów. Nie jestem wstanie wymienić najlepszej książki Stephen’aKing’a ponieważ wszystkie są genialne. Polecam zapoznać się z jak największą ich ilością.

4. Romanse:
-proponuje zapoznać się z autorką Colleen Hoover jeśli ktoś jest fanem ckliwych opowieści na pewno znajdzie coś dla siebie.
-,,Zostań, jeśli kochasz’’ autor – Gayle Forman
Mia straciła wszystko. Czy miłość pokona śmierć? Po tragicznym wypadku, w którym zginęli jej najbliżsi, Mia trwa w stanie dziwnego zawieszenia. Musi podjąć decyzję, czy…
-,,ostatnia piosenka’’ autor – Nicholas Sparks
Zbuntowana siedemnastolatka, Ronnie, zostaje zmuszona do spędzenia wakacji w domu ojca, w odludnym nadmorskim miasteczku w Karolinie Północnej. To dla niej ciężka próba: nadal czuje żal do ojca po tym, ja trzy lata wcześniej opuścił rodzinę. Czy będą to najgorsze wakacje w życiu Ronnie? A może chłopak, którego pozna, odmieni jej życie na dobre…?
5. Kryminały:
– ,,Pochłaniacz’’ , ,,Florystka’’ , ,,Okularnik’’ autor – Katarzyna Bonda
– ,,Martwe jezioro’’ autor – Olga Rudnicka
Fascynująca powieść, od której nie można się oderwać! Beata – niezależna trzydziestoletnia singielka – zaczyna podejrzewać, że z rodziną, z którą od lat nie utrzymuje żadnego kontaktu, nie łączą jej nawet więzy krwi. Wynajmuje prywatnego detektywa, który pomimo odkrycia wielu zaskakujących tropów, nie potrafi jej pomóc. W poszukiwaniu prawdy o przeszłości wspiera Beatę przyjaciółka…

2018-11-21T10:02:16+01:00

Informacje kontaktowe

ul. Stanisława Staszica 3,
63-100 Śrem

Phone: 61 28 37 635

Ostatnie wpisy

Powered by FRESHgroup
Agnieszka Siatecka
This website uses cookies and third party services. Ok