//8 listopad to kolejny dzień, który na stałe wpisał się do kalendarza Śremskich świąt lokalnych.

8 listopad to kolejny dzień, który na stałe wpisał się do kalendarza Śremskich świąt lokalnych. Tego dnia 1939 roku, okupanci rozstrzelali jednych z ostatnich przedstawicieli śremskiej inteligencji, która stanowiła poważne zagrożenia dla nowych władz okupacyjnych. Wydarzenia w Zbrudzewie były kontynuacją akcji eksterminacji rozpoczętej 20 października. Pomnik, który upamiętnia to wydarzenia usytuowany jest na starej strzelnicy w Zbrudzewie – miejscu kaźni Polaków. Zespół Szkół Technicznych upamiętnił lokalnych bohaterów poprzez złożenie zniczy i wystawienie warty honorowej przy pomniku przez Korpus Kadetów. Znicz złożyli kierownik szkolenia praktycznego p. Anna Wyzuj i dowódca Korpusu Kadetów Bartosz Chalił.

2023-11-08T14:06:37+01:00
This website uses cookies and third party services. Ok